previous pauseresume next

تاريخچه مركز

تاريخچه مركز

 مرکز تحقیقات علوم دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان (پروفسور ترابی نژاد)به پیشنهاد و همت جمعی از اساتید دانشکدهدندانپزشکی اصفهان با حداقل امکانات شروع به کار نمود با افزایش طرح های تحقیقاتی و نیاز به فضای زیادتر ساختمان شماره ۱ مرکز در سال ۱۳۷۹و ساختمان شماره ۲ مرکز در سال ۱۳۸۲آماده بهره برداری قرار گرفت

فضای موجود مرکز تحقیقات در طی طول عمر کوتاه خود تحولات زیادی را شاهد بوده و طی این مدت آزمایشگاه های مختلفی

 چون آزماشگاه کشت سلولی جهت انجام طرح های سلولی مولکولی و نیز آزمایشگاه رفرنس فلوراید و آزمایشگاه میکروبیولوژی

 و مواد دندانی راه اندازی و آماده ارائه خدمات به محققین محترم دانشگاهی و غیر دانشگاهی می باشد .

   

   

 دومين بانك سلول‌هاي بنيادي دندان‌هاي شيري جهان در اصفهان تاسيس شد  دومين بانك سلول‌هاي بنيادي دندان‌هاي شيري پس از آمريكا با همكاري پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي در مركز تحقيقات ترابي نژاد دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان تاسيسشددر اين بانك سلول‌هاي بنيادي را از مغز دندان‌هاي شيري در حال افتادن در سنين ۸ تا ۱۲ سال استخراج كرده و آن را تا زماني كه فرد دارنده اين سلولها نياز داشته باشد در بانك سلولهاي بنيادي در محيطي خاص نگهداري مي‌كنيم.

 

 در ارديبهشت سال ۹۰فاز تکمیلی مرکز تحقیقات با زیر بنای حدود۱۶۰۰ متر كه با همکاری دانشگاه Loma Linda آمریکا و پروفسور ترابی نژاد در حال ساخت بود، مورد بهره برداري قرار گرفت . فاز جدید مرکز تحقیقات شامل Clinical research  ، اطاق عمل ، آمفی تئاتر و آزمایشگاه های متعددی می باشد. در سال ۱۳۸۶ به پیشنهاد جمعی از اعضاء  هیئت علمی تاسیس اين مرکزپيشنهاد شدو پس از موافقت مسئولین دانشگاه، عملیات ساخت ساختمان جدید مرکز تحقیقات دندانپزشکی که از مصوبات سفر ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۶ نيز بوده است آغاز گرديد.اين مركز بعنوان دومین مرکز تحقیقاتی کلینیکی دندانپزشکی دنیا دریک مجموعه بزرگ با امکانات فراوان از جمله اتاق عمل ، آزمایشگاه مجهز به کشت سلولی وآمفی تئاتر مناسب است.

 

  

 

احداث کلینیک تخصصی پروفسور ترابی نژاد و پیشرفت آن تا ارديبهشت ۹۰

*زیر بنا : ۱۶۰۰ متر مربع

*وضعيت  پروژه:در ارديبهشت ۹۰ به اتمام رسید.

*جایگاه روز: بعنوان دومین مرکز تحقیقات دندانپزشکی دنیا می باشد.

*قابليت هاي سرويس دهي:كليه تحقیقات در حوزه پزشکی و دندانپزشکی در اين مركز قابل انجام است.

 

 

 

 

طرح هایی که به صورت سفارشی و با مشارکت منابع برون دانشگاهی انجام گرفته و یا در حال انجام است :

 

*عقدتفاهم نامه با پژوهشکده رویان اصفهان در راستای اجرای طرح  جداسازی و تمایز سلولهای بنیادی مزانشیمالاز پالپ دندانهای شیری .

*ایجاد بانک سلول های بنیادی پالپ دندان شیری و ایجاد ارتباط با مراکز تحقیقاتی مختلف در ایران و جهان.

*عقد تفاهم نامه با بیمارستان ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای اجرای طرح ساخت چسب هوشمند بافتی  اجرای طرح پژوهشی با عنوانبررسی میزان موفقیت و نتایج آناستموز میکروواسکولار با فیبرین گلوی اتولوگوس و مقایسه آن با روش سوچورکردن ( میکروسرجری ) در نمونه حیوانی“ و ” ساخت قوی ترین چسب هوشمند بافتی جهان برای اولین بار درجهان“ .

* عقدتفاهم نامه با مرکز تحقیقات بانک و فراورده های پیوندی ایران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران که در قالب آن طرح  های پژوهشی مختلفی در حال اجرا می باشد.

* عقد تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی -  واحد شهرکرد

* عقد تفاهم نامه با دانشکده دامپزشکی دانشگاه  تهران

* طرح تحقیقاتی  بررسی فلوراید دفعی و دریافتی در کودکان ۱۶-۴ سال  در شهر اصفهان  با همکاری دانشگاه نیوکسل انگلستان

 

 

 

 

 

تعداد طرح های تحقیقاتی انجام گرفته

 

* تعداد طرح های پژوهشی اجرا شده در ۳ سال اخیر : ۲۴۵ طرح

* تعداد طرح های مشترک خارج از دانشکده : ۳۵ طرح

* تعداد طرح های مشترک خارج از کشور : یک طرح

* تعداد پایان نامه ها : ۱۵۰ عدد

* کتاب : ۳ جلد

* همچنین تاکنون تعداد زیادی از پایان نامه دوره های تخصصی و عمومی و طرح های آزاد در رابطه با مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی در این مرکز با موفقیت به اتمام رسیده است .

 

 
 
 

کاربران آنلاین

هم‌اکنون ۰ کاربر آنلاین هستند.